Česká dobročinná jídelna v Jemenu rozdává svačiny školačkám

7. 10. 2022

Iniciativa Pomůžu jak můžu rozšiřuje humanitární pomoc v Jemenu. Od září nově zajišťuje svačiny dívkám z veřejné školy v Sanaa. Financování neziskové organizace ve válkou zmítané zemi zajišťují od roku 2018 stovky dobrovolných dárců z Česka i ze světa. Jemen patří mezi země s největším počtem děti, které trpí podvýživou. Pět milionů dětí je zde bez přístupu ke vzdělání. 

Svačiny teď díky českým dárcům dostává každý všední den 500 dívek z veřejné školy Al´Furat ve věku od 5-18 let. „Pomáháme těm, které jsou na tom nejhůře. Vytipovali jsme je společně s ředitelkou Bushrou A. Al Jandari. Do školy chodí celkem 1800 žákyň a studentek. Mnohé z nich na nějaké jídlo dosáhnou. Ale školačky, kterým teď svačiny zajišťujeme, občas omdlívají hlady. Mají jen skromnou stravu, podle toho, co rodina vyžebrá. Někdy jí jen co druhý den. Rozdáváme jim pečivo, fazole, tahini, vajíčka, sýr, prostě to, co lze sehnat. I přes složitou situaci se snažíme o alespoň trochu pestré a vyvážené jídlo,“ říká Sabina Addailamy, která za Pomůžu jak můžu dohlíží na všechny projekty přímo v Sanaa. „I když na tom nejsou dobře, chtějí chodit do školy. Mají své sny i přes hrůzu, ve které žijí. Chtějí se stát učitelkami, lékařkami. Věří, že mohou změnit svět,“ dodává Addailamy.

Doa chodí do páté třídy. Ona a jejích pět sourozenců žijí se strýcem. Rodiče dětí zemřeli, když jejich dům zasáhla při náletu bomba. Doa je jednou z dívek, kterým projekt nazvaný „Do školy bez hladu“ pomůže. „Nejmladší Doina sestra přišla při té tragédii o oko. Ostatním dětem se naštěstí nic nestalo. Dou to ale pochopitelně ovlivnilo. Doufá, že jednou bude mír a ona se stane doktorkou,“ popisuje Sabina Addailami.

Svačiny pro 500 dívek během čtyřměsíčního semestru přijdou přibližně na 205 tisíc korun. Na měsíc tak pro jednu školačku stačí pouhá stokoruna. Rozšíření projektu umožnilo také vytvoření nového pracovního místa. Pomůžu jak můžu zaměstnalo v Sanaa už pátého člověka, který by jinak neměl šanci na práci. 25letý pomocník Asim Soodi už dlouho pomáhal ve veřejné jídelně společně se svým bratrem jako dobrovolník. Po nedávné smrti otce převzal zodpovědnost za celou rodinu a placené místo dává naději a důstojnost jim všem.

Pomůžu jak můžu působí v jemenském Sanaa od roku 2018. Díky dárcům z Česka provozuje veřejnou jídelnu, kam denně zamíří 166 nejchudších lidí. Přímo na místě zaměstnává 5 lidí. Projekt z místa řídí Sabina Addailami, která má česko-jemenské kořeny. Společně s pomocníky nakupují lokální suroviny a rozdávají bezplatně jedno teplé jídlo denně lidem, kteří mají registrační kartičku radnice pro chudé.

Válka v Jemenu zuří od roku 2015. Podle OSN jde o největší humanitární katastrofu na světě. Hladem je v Jemenu ohroženo podle údajů mezinárodní organizace 18 milionů lidí. Krátké příměří z posledních šesti měsíců a pokus o mír se před pár dny znovu zhroutil.

Fotogalerie >>>

 

svaciny1_4

 

svaciny1_2

 

svaciny1_3

 

svaciny1_7

 

 

 


© 2018 | Pomůžu jak můžu, z.s.

IČ: 075 95 930 | č.ú. (CZK): 2701537846/2010 | č.ú. (€): 2301537847/2010

www.pomuzujakmuzu.cz | info@pomuzujakmuzu.cz