Přijďte na koncert a darujte pomoc. Charitativní multižánrový minifestival Dárek Jam 2022 pomáhá v Česku i v Jemenu.

8. 11. 2022

Pomůžu jak můžu se připojilo k tradiční vánoční inciativě Dárek Jam, která od roku 2012 pořádáním koncertů pomáhá maminkám a dětem z azylových domů a lidem bez domova v Ostravě. Princip je jednoduchý. Kapely napříč populárními žánry – bez nároku na honorář - koncertují v některém z ostravských klubů a návštěvníci koncertu přinesou jako vstupné vánoční dárky pro potřebné nebo přispějí finančně. Letos budou moci takto podpořit i maminky a děti v Jemenu, kde Pomůžu jak můžu uprostřed nekončícího konfliktu provozuje jídelnu pro hladovějící.

„Vždy jsme se zaměřovali na pomoc lidem v místě, kde žijeme. Protože známe profesionální, přesně cílenou práci Charity Ostrava, šel výtěžek z akce Dárek Jam devět let na pomoc lidem, o něž pečuje právě ona. Letos ale, vzhledem k tomu, co se ve světě děje, chceme svou troškou podpořit také úsilí lidí, kteří se snaží pomáhat i daleko za hranicemi Česka. Chceme poukázat na to, že celá planeta je naším domovem a že pomáhat můžeme a musíme kdekoli, stačí jen chtít. Proto jsme letos oslovili ostravskou organizaci Pomůžu jak můžu, která jednoduchým způsobem, zcela na dobrovolnické bázi, vaří každý den jídlo 166 lidem trpícím hladomorem v Jemenu,“ říká Pavel Kareš, jeden ze tří zakladatelů Dárek Jamu. 

„O nějaké hudební akci pro Pomůžu jak můžu a zviditelnění jemenského dramatu jsme uvažovali od vzniku organizace v roce 2018. Nikdo z nás na to ale neměl kapacity. Po práci, kdy se Pomůžu jak můžu věnujeme, sebere všechen čas administrativa a věci kolem fundraisingu. Když tedy přišel návrh z Dárek Jamu, abychom letošní ročník zaštítili, samozřejmě jsme s radostí přijali,“ dodává Šárka Mokrá z Pomůžu jak můžu.

Letos navíc koncertuje hned 12 kapel ve 4 ostravských klubech. Lidé se mohou těšit na Nedivoč Acoustik, Ptacoustik acoustic a Empty Pipen 23. 11. v BarBaru, Adobre, Ave!Band a Triguitosaur, 1. 12. v Hudebním bazaru, Adána a Vadima 8. 12. v La Petite Conversation a Downbelow Acoustic, Lukáše Vlčka, Acustictrio Václava Fajfra a Hlubinu 15. 12. v Zadních vrátkách.

„Líbí se mi, jak projekt ukazuje, že každý může pomáhat tím, co umí, co má k dispozici. Já umím hrát a zpívat, někdo jiný dokáže zorganizovat akci, jiný dá najíst hladovým a někdo další daruje peníze nebo užitečné a krásné věci. Všechno se propojí a svět se pohne. I když v malém. Ale, jak víme, moře je tvořeno kapkami. Takže přijďte, ať je z toho letošního Dárek Jamu aspoň pěkný rybník! Těšíme se na vás a na tu atmosféru, kterou si spolu užijeme“ zve frontman kapely Nedivoč, Svatopluk Tulej. 

Loni se povedlo Charitě Ostrava z nasbíraných darů vybavit hernu pro děti Charitního domu sv. Zdislavy v Ostravě-Zábřehu, provést bezbariérové úpravy, navýšit kapacitu domu téměř o sto procent, na 42 míst a poskytnout jídlo ženám a mužům bez domova. 

Letos všechny věcné dárky budou věnovány opět maminkám a dětem, které našly domov v Charitním domě sv. Zdislavy, trvanlivé potraviny poslouží k přípravě jídel pro lidi bez domova a finanční dary budou zaslány na provoz jídelny pro chudé do jemenského Sanaa, kam se materiální pomoc přepravit nedá.
„Prosíme návštěvníky koncertů, aby jako vstupné věnovali dárky, kterými udělají radost dětem a maminkám v azylovém domě stejně jako by ji chtěli udělat sami sobě. Hodí se hračky, kosmetika,  hygienické potřeby, teplé ponožky, rukavice, čepice, oblečení nebo trvanlivé potraviny“, upřesňuje formu vstupného Dalibor Kraut z Charity Ostrava. Dárky i trvanlivé potraviny budou vybírat hned u vstupu lidé v tričku Charity Ostrava a finanční dary budou lidé moci vhodit do zapečetěných kasiček veřejné sbírky Pomůžu jak můžu. 

 

Podrobnosti k akci a on-line přenosu: < darekjam.cz >

Podrobnosti k Charitě Ostrava: < ostrava.caritas.cz >

 

Komu akce pomáhá

V azylovém domě sv. Zdislavy je v současné době 10 maminek a 32 dětí ve věku od 1 měsíce do 17 let. Dárky, potravinová pomoc a oblečení budou využity také v ostatních službách pro lidi bez domova, které Charita Ostrava poskytuje. Darované potraviny budou poskytnuty ženám a mužům bez domova, kteří docházejí do nízkoprahového denního centra v Charitním domě sv. Benedikta Labre.

Finanční dary pro Jemen budou využity pro provoz jídelny. Jemen zažívá nejhorší humanitární krizi na světě od roku 1945. Od roku 2014 čelí válce, hladomoru i epidemiím. Chybí potraviny, pitná voda, nafta, léky i pozornost světa. Uprostřed této zkázy jsou lidé jako my. Projekt veřejné jídelny pomůže aspoň některým z nich mít zase naději. Jeho cílem je shromažďovat peníze na transparentní účet, nakupovat potraviny přímo v Sanaa a zajišťovat pravidelné jídlo pro nejpotřebnější v nouzi. Náklady na jídlo pro jednoho člověka na den ve válkou zmítaném Jemenu jsou pouhých 18 Kč. Celkové měsíční náklady na projekt veřejné jídelny v Sanaa je 88 000 Kč. Za tyto peníze se denně nají 166 maminek a dětí, nebo chcete-li 30 rodin, měsíčně se uvaří 4 980 porcí jídla. 

 

DJ2022_head

Program Dárek Jam 2022

10. ročník

 

23. 11. 2022 Music Klub BarBar, 19 hodin

Nedivoč (acoustic), Ptakustik (acoustic), Empty Pipen

 

1. 12. 2022 Hudební Bazar, 19 hodin

Ave!Band, Triguitosaur, Adobre

 

8. 12. 2022 La Petite Conversation, 18:30 hodin

Adán&Vadim

 

15. 12. 2022 Klub Zadní Vrátka, 19 hodin

Downbelow (acoustic), Lukáš Vlček, Acustrio Václava Fajfra, Hlubina

 

Tak neváhejte a přijďte ;)


© 2018 | Pomůžu jak můžu, z.s.

IČ: 075 95 930 | č.ú. (CZK): 2701537846/2010 | č.ú. (€): 2301537847/2010

www.pomuzujakmuzu.cz | info@pomuzujakmuzu.cz